Popularne metody odchudzania

przez | 14 listopada, 2019

Diety, głodówki, odchudzanie się za pomocą różnego rodzaju suplementów, katorżnicze ćwiczenia, a nawet medytacja – sposobów na odchudzanie jest niezwykle dużo. Przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym. Większość kobiet, które decydują się zrzucić nadprogramową ilość kilogramów, łączą ze sobą zdrowa, zbilansowaną dietę, odpowiednio dobrany plan treningowy, a także suplement wspomagający odchudzanie – najczęściej termogenik. Schemat ten sprawdza się najlepiej, pod warunkiem, że w każdym z tych trzech elementów zachowamy umiar.

Najpopularniejsze diety odchudzające:

Dieta 1000 kcal

Sporo kobiet, które chcą szybko zrzucić wagę, decyduje się na gwałtowne obcięcie przyjmowanych kalorii. Dieta 1000 kcal zakłada zmniejszenie dziennej dawki kalorii nawet o 2/3. Nie da się ukryć, że nie jest to dobra opcja – stosowanie jej przez dłuższy czas prowadzi do efektu jojo, a także do skrajnego niedoboru witamin i spowolnienia metabolizmu.

Zobacz więcej: Jak schudnąć 20 kg w dwa miesiące

Dieta Atkinsa

Dieta Atkinsa opiera się na zakazie spożywania określonych produktów – pieczywa, kasz, makaronów, ryżu oraz ziemniaków. Co więcej, dozwolone w diecie są przede wszystkim tłuste potrawy – smażone mięsa, wędliny i jajecznica. Wprawdzie, podczas całego tego planu żywieniowego można zauważyć spadek tkanki tłuszczowej, brak warzyw i owoców powoduje poważne braki w zakresie witamin i minerałów, zaś wysoka zawartość białka i tłuszczy prowadzi do zwiększenia poziomu cholesterolu.

Dieta Cambridge

Dieta ta zakłada spożywanie specjalnych, gotowych posiłków, których kaloryczność nie przekracza 500 kcal dziennie. Ten niecodzienny program żywieniowy absolutnie nie pokrywa zapotrzebowania na składniki odżywcze oraz minerały. Co więcej, znacząco zaburza funkcjonowanie organizmu, obniżając zdolność przemiany materii i powodując problemy z układem pokarmowym. Niska ilość spożywanych kcal wprawdzie przekłada się na spadek wagi, ale w późniejszym czasie prowadzi do efektu jojo.

Dieta Dukana

Jedna z popularniejszy diet, opierająca się na spożywaniu produktów wysokobiałkowych. W porównaniu do innych planów żywieniowych, stosowanie diety Dukana może doprowadzić do spadku wagi przy jednoczesnym wyeliminowaniu efektu jojo. Nie da się jednak ukryć, że jest ona obciążająca dla organizmu z powodu niedoboru składników odżywczych oraz witamin. Lekarze twierdzą, że w skrajnych wypadkach może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań – nawet do śpiączki.

Dieta kapuściana

Jak sama nazwa wskazuje, dieta ta opiera się głównie na kapuście, a dokładnie na zupie przygotowanej z kapusty włoskiej. Uwaga! Plan ten może być przestrzegany wyłącznie przez tydzień, gdyż nie zawiera praktycznie żadnych składników mineralnych. Niska zawartość składników odżywczych prowadzi do spowolnienia procesów przemiany materii. Po jej zakończeniu może pojawić się efekt jojo.

Jak widzimy stosowanie rygorystycznych diet nie jest zbyt mądre, jeśli chodzi o zdrowe i bezpieczne odchudzanie. Dużo lepszą opcją jest po prostu zdrowy plan żywieniowy połączony z wysiłkiem fizycznym oraz dobrym, naturalnym termogenikiem.