Unikaj głodówki!

przez | 14 listopada, 2019

Chcesz szybko i sprawnie schudnąć? Masz dość boczków i fałdek wiszących na brzuchu? Chcesz cieszyć się idealną figurą podczas letnich wypadów za miasto? Unikaj głodówek! Nie ma nic gorszego dla Twojego organizmu, aniżeli zabójcze głodówki. Dosłownie: ZABÓJCZE! Każdy z nas chce osiągać szybkie efekty – kilkanaście kilogramów w miesiąc to kusząca opcja. Niestety, jeżeli zdecydujemy się na aż tak radykalną dietę, niemal na 100 proc. czeka nas efekt jojo i przy okazji kilka problemów zdrowotnych. Głodówki bardzo poważnie wyniszczają organizm, prowadząc do dolegliwości, które w skrajnych przypadkach trzeba leczyć latami!

Zobacz również >> Jak schudnąć 20 kg

Prawda jest taka, że głodówka to najbardziej niezdrowa forma odchudzania, jaką można stosować. Nie ma niczego gorszego, bardziej szkodliwego dla naszego organizmu. O ile głodówka dwudniowa – np. oczyszczająca, jest w stanie zdziałać więcej dobrego, aniżeli złego, o tyle dłuższe głodzenie się stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Nie jest to wymysł jedynie dietetyków, ale lekarzy i specjalistów, którzy zajmują się tą tematyką już od dłuższego czasu.

Warto wyraźnie zaznaczyć, co to jest ta głodówka. O głodówce nie mówimy tylko wtedy, gdy nasza dieta ogranicza się do ziółek czy herbatki. Głodówka to ogólnie rzecz ujmując spożywanie bardzo małej liczby kalorii – takiej, która przez długi czas nie pokrywa naszego zapotrzebowania. Niektórzy twierdzą, że jedzenie mniej niż 1 000 kcal może być już bardzo szkodliwe – zwłaszcza w dłuższym przedziale czasowym.

Dlaczego głodówka jest tak zła? Efekt jojo to jedynie wierzchołek góry lodowej. A to, że po takiej głodówce napadnie nas wzrost kilogramów to bardziej niż pewne. Głodówki prowadzą do skrajnego wyniszczenia organizmu. Niedobory składników mineralnych i witamin mogą natomiast wywołać szereg reakcji niepożądanych. Na szczególną uwagę zasługuje zaburzenie krążenia, które jak wiadomo, może doprowadzić do zawału, a finalnie nawet do śmierci. Oczywiście, skutkiem głodówki mogą być także nadciśnienie tętnicze, a także… kamica nerkowa.

Przedłużająca się głodówka prowadzi do utraty zbędnych kilogramów (przynajmniej w tej konkretnej chwili), ale jednocześnie powoduje utratę masy mięśniowej. U osób młodych, których organizm się dopiero rozwija, może skutkować to poważnymi zaburzeniami, których skutki będą odczuwać w przyszłości.

Głodówka sprawia, że wyglądamy dużo gorzej – niszczy nie tylko nasze wnętrze, ale również to, co na zewnątrz. Nadmierne wypadanie włosów, zwiększona łamliwość paznokci, liczne zmiany skórne – wszystko to razem wzięte sprawia, że po krótkim czasie wyglądamy naprawdę tragicznie. Do tego dochodzą problemy natury psychicznej – zmiany humoru, apatia, a z czasem również depresja i myśli samobójcze. Bez wątpienia nie ma nic gorszego dla ciała i duszy, aniżeli głodówka trwająca dłużej niż dwa dni.